SDH Záryby

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Záplavy v Zárybech

Email Tisk PDF

V červnu postihli Českou republiku záplavy. Vydatně pršelo na celém území Čech a Moravy skoro celý týden. Díky tomu se zvedly hladiny všech potoků, a zároveň i všech řek, nejhůře na tom byli lidé v povodí Vltavy a Labe. Povodním se nevyhnuly ani Záryby ikdyž jiným způsobem než v okolních vesnicích.

Hladina Labe se sice zvedla o metr, ale v obci dělala větší problém voda stékající z rozlehlích polí u vesnice. Byly jsme proto dne 2.6.2013 povoláni k zásahu. Vyjeli jsme s hasicí technikou zkontrolovat strouhu u Herclíků, vše bylo v pořádku, ale zjistili jsme, že u Kabíčků na statku stoupá nebezpečně voda. Proto po zhodnocení dané situace jsme začali odčerpávat vodu z pozemku okolo stájí, obkládat stáje pytli s pískem a prokopávat odtokové kanály. Hladina ze začátku vůbec neklesala a to díky vydatnému dešti. Postupem času a díky šikovnosti místních hasičů začala voda pomalu klesat. Když velitel zásahu uznal, že stav už není nadále kritický, začali jsme uklízet vybavení a chystat se na odjezd. Bohužel voda z polí zatopila místní zemědělské družstvo a začala ohrožovat přilehlé rodinné stavby. Proto jsme okamžitě vyjeli pomoci odčerpávat vodu z areálu ZD. Na místě jsme zjistili, že strouhy okolo místních pozemků byly až po okraj plné vody a hrozilo jejich vylití. Proto jsme museli nejdříve odčerpat vodu ze strouhy a následně vodu z družstva. Byla to dlouhá a namáhavá práce. Po několika hodinách marného úsilí jsme zjistili, že zde sami už nic nezmůžeme a tak jsme jenom čekali do večerních hodin, jestli nebudeme muset vystěhovat některé budovy. Nic takového se ale naštěstí nestalo.

Následující den jsme ještě museli vykopat s pomocí pana Hrodka novou strouhu, aby voda mohla odtékat i jinou cestou. Po dvoudenním úsilí sice voda krátkodobě vítězila, ale na druhou stranu prověřila připravenost naší jednotky pomáhat a chránit majetky našich spoluobčanů. Za což patří všem poděkování.

Nacházíte se zde: Zásahy 2013 Záplavy v Zárybech